از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته انسانی – معرفی کامل رشته انسانی از پایه نهم تا دانشگاه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته انسانی - معرفی کامل رشته انسانی از پایه نهم تا دانشگاه

 

رشته انسانی در بین 5 رشته دبیرستانی قرار دارد و دانش آموزان پایه نهم در زمان ورود به پایه دهم ، باید رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند که با انتخاب رشته ، آینده تحصیلی و شغلی شان را نیز تعیین می کنند.

در میان دانش آموزان و والدین این موضوع جا افتاده است که اگر دانش آموزی درس ضعیفی دارد و از دروسی مثل ریاضیات و فیزیک فراری است ، می تواند وارد رشته انسانی شود و البته یک تصور غلط دیگر نیز در میان دانش آموزان هست که با تحصیل در رشته های انسانی ، فرصت های شغلی مناسبی را در آینده نخواهند داشت.

بار ها دیده شده است که بخاطر این تصورات غلط ، دانش آموزان با اجبار والدینشان وارد رشته های ریاضی و تجربی شده اند ، تا شاید در آینده بتوانند بازار کار خوبی را برای خود رقم بزنند ، اما بهتر است هر دانش آموزان بر اساس توانایی ها و علاقه مندی های خودش تصمیم بگیرد و چندین سال عمر خود را صرف تحصیل در رشته ای که هیچ علاقه ای به آن ندارد ، نکند.

در این مطلب شما را به طور کامل با رشته های علوم انسانی و بازار کار آن و هم چنین پردرآمد ترین رشته ها آشنا خواهیم کرد تا با دید بازتری انتخاب رشته کنید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

شرایط ورود به رشته انسانی

یک سری شرایط برای ورود به رشته انسانی توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است که دانش آموزان علاقه مند ، تنها در صورت دارا بودن این شرایط می توانند وارد این رشته شوند.

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریورماه دانش آموز در دروس عربی ، زبان و ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی در سه پایه هفتم ، هشتم و نهم بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
 • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول (هفتم ، هشتم و نهم ) با ضریب 4 محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول (هفتم ، هشتم و نهم ) با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول (هفتم ، هشتم و نهم ) با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته انسانی در پایه های تحصیلی هفتم ، هشتم و نهم با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 378 باشد.

با در نظر گرفتن شرایط فوق می توان نتیجه گرفت که دروس ادبیات ، عربی و مطالعات اجتماعی بیشترین تاثیر را برای قبولی در رشته انسانی دارند و دروس ریاضیات ، فیزیک و علوم تجربی اهمیت به نسبت کمتری به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر قوی بودن در دروس عربی و ادبیات ، می بایست روابط عمومی عالی ، قدرت سخنوری و مهارت های ارتباطی خوبی را برای ورود به رشته روانشناسی داشته باشید ، زیرا اکثر مشاغل این رشته در ارتباط مستقیم با مردم است و روابط اجتماعی خوبی را می طلبد.

مرتبط بخوانید : مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی – بهترین مشاوره انتخاب رشته

شما دانش آموزان عزیز می توانید با خیالی راحت هدایت تحصیلی و انتخاب رشته نهم به دهم خود را به مشاوران مجرب ما در مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما بسپارید.

سایت مشاوره هدایت تحصیلی برای انتخاب  رشته نهم به دهم

تماس از طریق تلفن ثابت و از سراسر کشور 9099071612

دروس عمومی و تخصصی رشته انسانی

 1. ریاضی
 2. اقتصاد
 3. زبان و ادبیات فارسی تخصصی
 4. زبان عربی تخصصی
 5. علوم اجتماعی
 6. تاریخ و جغرافیا
 7. علوم اجتماعی
 8. فلسفه و منطق
 9. روانشناسی
 10. زبان و ادبیات فارسی عمومی
 11. زبان عربی عمومی
 12. فرهنگ و معارف اسلامی
 13. زبان خارجی
احتمالا این را هم بپسندید  رتبه لازم برای حسابداری دانشگاه خوارزمی - طبق قبولی های 1400 و 99

ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی

دانش آموزان پایه دوازدهم پس از شرکت در امتحانات نهایی و دریافت مدرک دیپلم ، می توانند در کنکور سراسری که هر ساله توسط سازمان سنجش برگزار می شود ، شرکت نمایند.

عملکرد داوطلب در این آزمون تعیین می کند که مجاز به ورود به کدام دانشگاه ها و رشته هاست ، رشته های دانشگاهی خوب طبیعتا رتبه های بسیار خوبی را می طلبند ، مخصوصا قبولی در دانشگاه علامه طباطبایی ، تهران ، شهید بهشتی ، خوارزمی و الزهرا تهران که بهترین رتبه ها را پذیرش می کنند.

برای پذیرش در رشته های پرطرفدار این رشته باید تلاش و پشت کار زیادی داشته باشید ، زیرا اکثر داوطلبان همانند شما فقط به قبولی در رشته و دانشگاه های تاپ فکر می کنند و همین موضوع باعث سخت تر شدن رقابت می شود.

استفاده از یک برنامه ریزی درسی مناسب و کمک گرفتن از مشاوران متخصص ، تا حدود زیادی به شما کمک می کند تا در رسیدن به هدفتان موفق باشید.

اسامی رشته های دانشگاهی انسانی

رشته های دانشگاهی کنکور انسانی در 5 زیر گروه مختلف دسته بندی می شوند و تنوع نسبتا زیادی هم دارند ، به طوری که در سال گذشته حدود 113 رشته ارائه گردید.

رشته های انسانی در دوره های کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می شوند که در رشته های دوره کاردانی شما با دو سال تحصیل ، در رشته های دوره کارشناسی پیوسته با 4 سال تحصیل و در رشته های دوره کارشناسی ارشد با 6 سال تحصیل ، فارغ التحصیل می شوید و می توانید در بازار کار مرتبط مشغول به کار گردید.

دانلود لیست رشته های دانشگاهی انسانی 

اگر علاقه مندید در آینده به عنوان وکیل ، مشاور حقوقی و قاضی به کشور خدمت کنید ، وارد رشته حقوق شوید ، اگر ریاضیات قوی دارید و به کار کارمندی فکر می کنید ، رشته حسابداری برای شما مناسب است. اگر به دنبال ارتقا شغلی و پیشرفت هستید و توانایی مدیریت کردن را در وجودتان دارید ، رشته های مدیریت را به شما پیشنهاد می کنیم و در انتها اگر می توانید با مردم ارتباط خوبی بگیرید و به دنبال حل مشکلات روحی و روانی انسان ها هستید ، رشته روانشناسی می تواند برای شما مناسب باشد.

مرتبط بخوانید : رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد انسانی

 برای بهره مندی از مشاوره تخصصی در خصوص رشته های مورد علاقه تان از قبیل رتبه قبولی ، بازار کار ، میزان درآمد ، فرصت های شغلی ، دروس دانشگاهی و … با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی “پاسخ با ما “ ارتباط برقرار نمایید.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

شغل های پرطرفدار و پردرآمد انسانی

رشته انسانی - معرفی کامل رشته انسانی از پایه نهم تا دانشگاه

وقتی که صحبت از بازار کار رشته ها می شود ، جوانب مختلفی باید بررسی شوند :

 • چه شغل هایی متناسب با تیپ شخصیتی شماست ؟
 • در چه شغل های موفق تر خواهید بود ؟
 • در کدام شغل ها امکان پیشرفت وجود دارد ؟
 • چه میزان درآمدی مد نظرتان است ؟
 • آیا به حقوق ثابت و شغل کارمندی در ادارات و شرکت ها قانع هستید یا به دنبال کسب درآمد بیشتر می باشید ؟

تمام موارد فوق در ورود به بازار کار تاثیر گذار هستند ، اما مطمئنا تبحر و مهارتی که در رشته تحصیلی تان دارید ، تعیین کننده شغل آینده تان خواهد بود و اکثر شرکت های دولتی و خصوصی به دنبال افرادی می گردند که مهارت کافی را داشته باشند.

در کنار همه این موارد ، در ادامه تعدادی از مشاغل با استخدام رسمی و تعدادی از مشاغل پردرآمد را را ذکر کرده ایم.

رشته های آموزش ابتدایی ، آموزش تاریخ ، آموزش جغرافیا و به طور کلی تمام رشته های دانشگاه فرهنگیان استخدام قطعی دارند و شما به فارغ التحصیلی در این رشته ها ، به استخدام وزارت آموزش و پروررش کشور درمیاید و از مزایای استخدام قطعی ، بهره مند خواهید شد.

رشته های امنیت نرم ، امنیت اطلاعات ، پژوهشگری امنیت و کلیه رشته های دانشگاه امنیت اطلاعات نیز همانند دانشگاه فرهنگیان استخدام قطعی پس از فارغ التحصیلی دارند.

به جز دو مورد فوق ، سه رشته حقوق ، روانشناس و حسابداری بهترین بازار کار را در میان شغل های انسانی دارند و در عین حال رقابت برای پذیرش در این رشته ها نیز سخت است.

مرتبط بخوانید : تغییر رشته از انسانی به پزشکی

سوالات متداول

 • رشته های انسانی شامل چه رشته هایی هستند ؟

رشته هایی همچون حسابداری ، حقوق ، روانشناسی و … از گروه انسانی هستند.

بازار کار رشته های انسانی بستگی به شرایط مختلفی دارد و مهارت ها و توانمند های شما و همچنین تخصصی که دارید ، می تواند بازار کار عالی برای شما رقم بزند.

 • بهترین رشته انسانی کدام است ؟

رشته های حقوق ، روانشناسی ، حسابداری و مدیریت جزو رشته های خوب انسانی محسوب می شوند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

رتبه لازم برای حسابداری دانشگاه خوارزمی

رتبه لازم برای حسابداری دانشگاه خوارزمی – طبق قبولی های 1400 و 99

  رشته حسابداری به دلیل آنکه در میان داوطلبان کنکوری رشته های انسانی ، ریاضی …

یک نظر

 1. ممنونم خیلی دنبال مقاله کاملی درباره رشته علوم انسانی بودم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر