از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته انسانی – معرفی کامل رشته انسانی از پایه نهم تا دانشگاه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

رشته انسانی - معرفی کامل رشته انسانی از پایه نهم تا دانشگاه

 

رشته انسانی در بین 5 رشته دبیرستانی قرار دارد و دانش آموزان پایه نهم در زمان ورود به پایه دهم ، باید رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند که با انتخاب رشته ، آینده تحصیلی و شغلی شان را نیز تعیین می کنند.

در میان دانش آموزان و والدین این موضوع جا افتاده است که اگر دانش آموزی درس ضعیفی دارد و از دروسی مثل ریاضیات و فیزیک فراری است ، می تواند وارد رشته انسانی شود و البته یک تصور غلط دیگر نیز در میان دانش آموزان هست که با تحصیل در رشته های انسانی ، فرصت های شغلی مناسبی را در آینده نخواهند داشت.

بار ها دیده شده است که بخاطر این تصورات غلط ، دانش آموزان با اجبار والدینشان وارد رشته های ریاضی و تجربی شده اند ، تا شاید در آینده بتوانند بازار کار خوبی را برای خود رقم بزنند ، اما بهتر است هر دانش آموزان بر اساس توانایی ها و علاقه مندی های خودش تصمیم بگیرد و چندین سال عمر خود را صرف تحصیل در رشته ای که هیچ علاقه ای به آن ندارد ، نکند.

در این مطلب شما را به طور کامل با رشته های علوم انسانی و بازار کار آن و هم چنین پردرآمد ترین رشته ها آشنا خواهیم کرد تا با دید بازتری انتخاب رشته کنید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

شرایط ورود به رشته انسانی

یک سری شرایط برای ورود به رشته انسانی توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است که دانش آموزان علاقه مند ، تنها در صورت دارا بودن این شرایط می توانند وارد این رشته شوند.

 • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریورماه دانش آموز در دروس عربی ، زبان و ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی در سه پایه هفتم ، هشتم و نهم بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
 • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول (هفتم ، هشتم و نهم ) با ضریب 4 محاسبه می شود.
 • نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول (هفتم ، هشتم و نهم ) با ضریب 3 محاسبه می شود.
 • نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول (هفتم ، هشتم و نهم ) با ضریب 2 محاسبه می شود.
 • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته انسانی در پایه های تحصیلی هفتم ، هشتم و نهم با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 378 باشد.

با در نظر گرفتن شرایط فوق می توان نتیجه گرفت که دروس ادبیات ، عربی و مطالعات اجتماعی بیشترین تاثیر را برای قبولی در رشته انسانی دارند و دروس ریاضیات ، فیزیک و علوم تجربی اهمیت به نسبت کمتری به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر قوی بودن در دروس عربی و ادبیات ، می بایست روابط عمومی عالی ، قدرت سخنوری و مهارت های ارتباطی خوبی را برای ورود به رشته روانشناسی داشته باشید ، زیرا اکثر مشاغل این رشته در ارتباط مستقیم با مردم است و روابط اجتماعی خوبی را می طلبد.

دروس عمومی و تخصصی رشته انسانی

 1. ریاضی
 2. اقتصاد
 3. زبان و ادبیات فارسی تخصصی
 4. زبان عربی تخصصی
 5. علوم اجتماعی
 6. تاریخ و جغرافیا
 7. علوم اجتماعی
 8. فلسفه و منطق
 9. روانشناسی
 10. زبان و ادبیات فارسی عمومی
 11. زبان عربی عمومی
 12. فرهنگ و معارف اسلامی
 13. زبان خارجی

ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی

دانش آموزان پایه دوازدهم پس از شرکت در امتحانات نهایی و دریافت مدرک دیپلم ، می توانند در کنکور سراسری که هر ساله توسط سازمان سنجش برگزار می شود ، شرکت نمایند.

عملکرد داوطلب در این آزمون تعیین می کند که مجاز به ورود به کدام دانشگاه ها و رشته هاست ، رشته های دانشگاهی خوب طبیعتا رتبه های بسیار خوبی را می طلبند ، مخصوصا قبولی در دانشگاه علامه طباطبایی ، تهران ، شهید بهشتی ، خوارزمی و الزهرا تهران که بهترین رتبه ها را پذیرش می کنند.

برای پذیرش در رشته های پرطرفدار این رشته باید تلاش و پشت کار زیادی داشته باشید ، زیرا اکثر داوطلبان همانند شما فقط به قبولی در رشته و دانشگاه های تاپ فکر می کنند و همین موضوع باعث سخت تر شدن رقابت می شود.

استفاده از یک برنامه ریزی درسی مناسب و کمک گرفتن از مشاوران متخصص ، تا حدود زیادی به شما کمک می کند تا در رسیدن به هدفتان موفق باشید.

اسامی رشته های دانشگاهی انسانی

رشته های دانشگاهی کنکور انسانی در 5 زیر گروه مختلف دسته بندی می شوند و تنوع نسبتا زیادی هم دارند ، به طوری که در سال گذشته حدود 113 رشته ارائه گردید.

رشته های انسانی در دوره های کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می شوند که در رشته های دوره کاردانی شما با دو سال تحصیل ، در رشته های دوره کارشناسی پیوسته با 4 سال تحصیل و در رشته های دوره کارشناسی ارشد با 6 سال تحصیل ، فارغ التحصیل می شوید و می توانید در بازار کار مرتبط مشغول به کار گردید.

دانلود لیست رشته های دانشگاهی انسانی 

اگر علاقه مندید در آینده به عنوان وکیل ، مشاور حقوقی و قاضی به کشور خدمت کنید ، وارد رشته حقوق شوید ، اگر ریاضیات قوی دارید و به کار کارمندی فکر می کنید ، رشته حسابداری برای شما مناسب است. اگر به دنبال ارتقا شغلی و پیشرفت هستید و توانایی مدیریت کردن را در وجودتان دارید ، رشته های مدیریت را به شما پیشنهاد می کنیم و در انتها اگر می توانید با مردم ارتباط خوبی بگیرید و به دنبال حل مشکلات روحی و روانی انسان ها هستید ، رشته روانشناسی می تواند برای شما مناسب باشد.

شغل های پرطرفدار و پردرآمد انسانی

رشته انسانی - معرفی کامل رشته انسانی از پایه نهم تا دانشگاه

وقتی که صحبت از بازار کار رشته ها می شود ، جوانب مختلفی باید بررسی شوند :

 • چه شغل هایی متناسب با تیپ شخصیتی شماست ؟
 • در چه شغل های موفق تر خواهید بود ؟
 • در کدام شغل ها امکان پیشرفت وجود دارد ؟
 • چه میزان درآمدی مد نظرتان است ؟
 • آیا به حقوق ثابت و شغل کارمندی در ادارات و شرکت ها قانع هستید یا به دنبال کسب درآمد بیشتر می باشید ؟

تمام موارد فوق در ورود به بازار کار تاثیر گذار هستند ، اما مطمئنا تبحر و مهارتی که در رشته تحصیلی تان دارید ، تعیین کننده شغل آینده تان خواهد بود و اکثر شرکت های دولتی و خصوصی به دنبال افرادی می گردند که مهارت کافی را داشته باشند.

در کنار همه این موارد ، در ادامه تعدادی از مشاغل با استخدام رسمی و تعدادی از مشاغل پردرآمد را را ذکر کرده ایم.

رشته های آموزش ابتدایی ، آموزش تاریخ ، آموزش جغرافیا و به طور کلی تمام رشته های دانشگاه فرهنگیان استخدام قطعی دارند و شما به فارغ التحصیلی در این رشته ها ، به استخدام وزارت آموزش و پروررش کشور درمیاید و از مزایای استخدام قطعی ، بهره مند خواهید شد.

رشته های امنیت نرم ، امنیت اطلاعات ، پژوهشگری امنیت و کلیه رشته های دانشگاه امنیت اطلاعات نیز همانند دانشگاه فرهنگیان استخدام قطعی پس از فارغ التحصیلی دارند.

به جز دو مورد فوق ، سه رشته حقوق ، روانشناس و حسابداری بهترین بازار کار را در میان شغل های انسانی دارند و در عین حال رقابت برای پذیرش در این رشته ها نیز سخت است.

مطالب پیشنهادی برای مطالعه

با مطالعه مطالب زیر ، اطلاعات بیشتری در مورد بازار کار رشته مورد علاقه تان به دست آورید :

کامل ترین فهرست شغل های رشته انسانی
راهنمای جامع آینده شغلی تمامی شاخه های روانشناسی
بازار کار و آینده شغلی رشته حقوق
معرفی جامع و بازار کار رشته حسابداری
معرفی جامع و بازار کار اقتصاد
معرفی جامع و بازار کار مدیریت بازرگانی
رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک
معرفی جامع و بازار کار رشته مدیریت بیمه
معرفی جامع و بازار کار رشته مدیریت بیمه اکو
معرفی جامع و بازار کار رشته مدیریت صنعتی
راهنمای جامع و بازار کار آموزش ابتدایی
بازار کار و آینده شغلی آموزش علوم اجتماعی

احتمالا این را هم بپسندید  با رتبه 6000 کجا قبول میشم - کلیه رشته ها - قبولی با رتبه 6000

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

ایا با دیپلم انسانی میشود کنکور تجربی داد - راهنمای شرکت در کنکور انسانی

ایا با دیپلم انسانی میشود کنکور تجربی داد – راهنمای کامل

  ممکن است بعضی  از داوطلبانی که دیپلم انسانی و یا ریاضی دارند ، علاقه …

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر