از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته آموزش کودکان استثنایی – معرفی جامع و بازار کار آموزش کودکان استثنایی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته آموزش کودکان استثنایی - معرفی جامع و بازار کار آموزش کودکان استثنایی

 

رشته آموزش کودکان استثنایی از جمله رشته های مشترک در سه کنکور تجربی ، ریاضی و انسانی است که فقط در دانشگاه های فرهنگیان و با ظرفیت پذیرش محدود ارائه می گردد.

تربیت آموزگار ابتدایی برای کودکان خاص از جمله کودکان دارای معلولیت ذهنی ، معلولیت جسمی ، اختلالات عاطفی ، بیش فعال و … هدف تاسیس این رشته می باشد و دانشجویان با گذراندن دروسی مانند روانشناسی و علوم تربیتی ، علاوه بر یادگیری شغل معلمی ، نحوه برخورد و و ارتباط با این دسته از کودکان را آموزش می بینند.

با توجه به اینکه رشته آموزش کودکان استثنایی در دانشگاه فرهنگیان ارائه می شود ، دانشجویان این رشته بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب شغل خود شده و می توانند در مراکزی مانند مدارس استثنایی فعالیت کنند.

توانایی های لازم برای رشته آموزش کودکان استثنایی

رشته آموزش کودکان استثنایی همان طور که از نامش پیداست ، به طور مستقیم با کودکان دارای معلولیت و شرایط خاص در ارتباط است و کودکان دارای ناتوانی های تکلمی ، نابینا ، ناشنوا ، عقب مانده ذهنی ، دارای معلولیت جسمی ، کودکان مبتلا به اختلالات عاطفی ، اجتماعی و کودکان تیزهوش همگی در دسته دانش آموزان استثنایی قرار دارند.

معلم کودکان خاص برای ارتباط با هر یک از آن ها باید توانمندی هایی داشته باشد و تمرکز اصلی در این رشته این است که توانایی های ذهنی و جسمی دانش آموزان استثنایی تربیت داده شود و به حداکثر برسد.

احتمالا این را هم بپسندید  کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری - معرفی و بازار کار کاردانی مرتع و آبخیزداری

بنابراین فردی که این رشته را انتخاب می کند ، باید صبر و حوصله بسیار زیادی به خرج دهد و هم چنین عاشق و دوستدار کودکان باشد تا بهتر بتواند با آن ها ارتباط بگیرد.

توانمندی های ذهنی هر یک از کودکان استثنایی متفاوت است و تفهیم دروس و مباحث به هر یک از آن ها بر اساس قدرت یادگیری که دارند ، از جمله مهارت هایی است که یک معلم باید داشته باشد.

شناخت ویژگی ها و تفاوت های فردی دانش آموزان ، افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان ، کمک به شناخت و کشف استعدادی های خاص دانش آموزان ، ارتباط صمیمی و دوستانه با دانش آموزان ، توانایی اداره کلاس و کنترل رفتار های نا به هنجار ، کسب توانایی در تدریس ویژه به هر یک از گروه های این دسته از دانش آموزان خاص و …. از توانایی های لازم برای انتخاب رشته آموزش کودکان استثنایی می باشد.

دروس دانشگاهی آموزش کودکان استثنایی

رشته آموزش کودکان استثنایی در مقطع ارشد به عنوان یکی از گرایش های رشته روانشناسی می باشد اما در مقطع کارشناسی به طور مستقل به صورت یک رشته جداگانه در دانشگاه های فرهنگیان تدریس می شود.

دانشجویان این رشته در طول دوره تحصیل در دانشگاه که 4 سال به طول می انجامد و به دریافت مدرک کارشناسی منجر می شود ، حدود 150 واحد درسی را می گذرانند که 88 واحد را دروس تخصصی شامل می شوند.

دروس عمومی

 1. زبان فارسی
 2. زبان انگلیسی
 3. بهداشت و کمک های اولیه
 4. ادبیات فارسی
 5. زبان عمومی تربیت بدنی 1 و 2
 6. مبانی نظری اسلام
 7. اخلاق اسلامی و
 8. نگارش خلاق
 9. نگارش علمی
 10. و …
احتمالا این را هم بپسندید  مشاوره انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401 - بهترین مشاوره انتخاب رشته

دروس تربیتی

 1. روانشناسی تربیتی
 2. جامعه شناسی تربیتی
 3. نطریه های یادگیری و آموزش
 4. اصول و روش های تدریس
 5. اصول و روش های راهنمایی و مشاوره
 6. و …

دروس اختصاصی

 1. روانشناسی عمومی
 2. رواشناسی رشد کودکان با نیاز های ویژه
 3.  ‌روانشناسی تربیتی
 4. جامعه شناسی آموزش و پرورش
 5. سنجش واندازه‌گیری در علوم تربیتی
 6. و …

فرصت های شغلی و بازار کار آموزش کودکان استثنایی

فارغ التحصیلان رشته آموزش کودکان استثنایی از دانشگاه فرهنگیان ، 5 سال طرح تعهد خدمت دارند و می بایست در یکی از مدارسی که توسط آموزش و پرورش تعیین می شود ، به عنوان معلم کودکان خاص مشغول به فعالیت شوند و در طول این 5 سال به عنوان یک آموزگار ابتدایی حقوق دریافت می کنند.

از فرصت های شغلی که پیش روی دانش آموخته این رشته قرار دارد ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • معلم مدارس استثنایی
 • مدیر مراکز دانش آموزان عقب مانده ذهنی و ناتوان
 • سازمان بهزیستی و مراکز توانبخشی کودکان خاص
 • مربی مراکز آموزش کودکان استثنایی
 • و …

میزان حقوق کارشناس آموزش کودکان استثنایی بر اساس تجربه کاری و تحصیلاتی که دارد ، متفاوت است ولی میانگین درآمد معلمان دوره ابتدایی حدود 4 میلیون تومان می باشد.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

ورود به دانشگاه فرهنگیان با دیپلم کاردانش

ورود به دانشگاه فرهنگیان با دیپلم کاردانش – شرایط کامل پذیرش

  دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه روزانه ای است که به تربیت معلم و دبیر …

10 نظر

 1. سلام . من مادرزاد دست چپم از آرنج قطع بوده اگه کنکور قبول بشم توی مصاحبه و پزشکی رد میکنن ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. داوطلبان در صورت داشتن هر گونه نقص عضو مشهود ، در مرحله مصاحبه و معاینات پزشکی رد می شوند.

 2. سلام من کم شنوایی شدید هستم رتبه دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم می توانم برای رشته آموزش کودکان استثنایی فرهنگیان قبول شوم

 3. سلام من دارای کم شنوایی شدید هستم دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم میتوانم در رشته دانشگاه فرهنگیان آموزش کودکان استثنایی تحصیل کنم .سهمیه ای برای ما معلولان برای فرهنگیان استثنایی وجود دارد

  • پاسخ با ما

   با سلام. داوطلبان دارای مشکلات شنوایی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان رد می شوند.

   • سلام من رشته تربیت کودکم میتونم معلم بشم

    • پاسخ با ما

     با سلام. رشته تربیت کودک مورد نیاز ازمون استخدامی نیست اما برای رشته شغلی هنر آموز کودکیاری ، از فارغ التحصیلان رشته کودکیاری گرایش مربی کودک (لیسانس، فوق لیسانس)گزینش انجام می شود

 4. سلام آیا از کنکور زبان و هنر هم می توان معلم بچه های استثنایی شد ؟؟؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. خیر رشته آموزش کودکان استثنایی در گروه های هنر و زبان ارائه نمیشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر